Choroby przenoszone drogą płciową

  • Zapalenie cewki moczowej
  • Opryszczka narządów płciowych -Opryszczka narządów płciowych jest obecnie najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową. Wywoływana jest głównie przez typ 2 wirusa opryszczki.
  • Kłykciny kończyste - Kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe jest to choroba weneryczna występująca zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Jest ona wywołana przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV).

Inne jednostki chorobowe

Dna moczanowa

Dna moczanowa to choroba, która dotyka zarówno osoby starsze, jak i młodsze. Częściej zapadają na nią mężczyźni, niż kobiety, ale w każdym wypadku jest jednakowo bolesna. Czym jest dna moczanowa?

Charakterystyka dny moczanowej

Dna moczanowa jest jednostką chorobową, którą powoduje upośledzenie metabolizmu kwasu moczowego w organizmie. Jest produkowany w nadmiarze co sprawia, że nie może on być w prawidłowy sposób wydalany, w związku z czym kwas i jego sole (moczany) przedostają się układu krwionośnego. Przez to mogą wędrować wraz z krwią i limfa po całym organizmie i odkładać się, w postaci kryształów, w stawach. Zjawisko to może powodować powstawanie ognisk bólu i doprowadzić nawet do ostrego zapalenia stawów.

Wyróżnia się dwa rodzaje dny moczanowej:

  1. pierwotna – dna moczanowa jest dolegliwością samą w sobie, spowodowaną przez upośledzenie metabolizmu kwasu moczowego;
  2. wtórna – dna moczanowa jest dolegliwością towarzyszącą i powstałą w wyniku zaistnienia innej jednostki chorobowej, np. białaczki bądź hemofilii.

Przebieg dny moczanowej

Omawiając przebieg dny moczanowej, koniecznie trzeba uwzględnić trzy etapy. W pierwszym, zwanym hiperurykemią, choroba nie daje zazwyczaj żadnych objawów. Cichy rozwój choroby może trwać nawet 30 lat! Jeśli dna moczanowa nie zostanie wykryta na wczesnym etapie, przechodzi w ostrzejszą fazę – pojawia się ostre zapalenie stawów. W drugiej fazie chory odczuwa ostry ból stawu, połączony z zaczerwienieniem tego miejsca, jego obrzękiem i opuchnięciem. Gdy chory nie podejmie leczenia, dna moczanowa może wkroczyć w trzecią fazą, w której do bólu dochodzą także deformacje stawów i postępuje stan ich powolnego niszczenia. Dna moczanowa może doprowadzić do ubytków kostnych, powstaniu kamieni w nerkach czy powstanie tzw. guzków dnawych, przebijających skórę i powstawanie na ciele nieestetycznych śladów.

Leczenie dny moczanowej

Leczenie dny moczanowej przebiega wielobiegunowo. Podstawę stanowi leczenie farmakologiczne. Choremu podaje się leki:

  • przeciwbólowe, mające złagodzić doraźnie jego cierpienie,
  • leki zmniejszające stan zapalny stawów,
  • leki ograniczające produkcję kwasu moczowego,
  • leki obniżające poziom stężenia kwasu moczowego we krwi.

Poza leczeniem farmakologicznym, niezbędna jest aktywność ruchowa – konieczne może okazać się odchudzenie organizmu i zmniejszenie masy nacisku na stawy. Pozwala to zazwyczaj zredukować ataki i zminimalizować ich bolesność. Niejednokrotne konieczne są także zmiany żywieniowe i okłady z ziół, które pozwalają na redukcję bólu stawów i zahamowanie postępowaniu choroby.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: www.dnamoczanowa.com.pl

doksycyklina